Europejska Fundacja Kultury – Ukraińska edycja specjalna.
Fundusz Kultury Solidarności został pierwotnie utworzony jako mechanizm wsparcia europejskich inicjatyw kulturalnych w dobie pandemii. W związku z wojną w Ukrainie misja Funduszu nabrała nowego znaczenia.
Dofinansowanie przeznaczone jest zatem m.in. na pilne działania europejskie oraz kulturalne ważne dla narodu ukraińskiego.
Granty dotyczą takich działań, jak krótko- lub średnioterminowe europejskie inicjatywy kulturalne w następujących trzech obszarach:
– dezinformacja, bańki filtrów propagandowych, fałszywe wiadomości, trwająca wojna, „infodemia” – poprzez wspieranie niezależnych, alternatywnych i zaufanych europejskich (cyfrowych) mediów;
– zapewnienie i pielęgnowanie bezpiecznych przestrzeni kulturowych dla osób uciekających z domów i szukających schronienia na emigracji lub w Ukrainie;
– przeciwdziałanie siłom fragmentacji poprzez artystyczne i kulturowe projekty, które dają nadzieję na przetrwanie trudnych realiów wojny, a także działanie na rzecz pokojowej przyszłości Ukrainy i Europy.
Ogólne kryteria kwalifikowalności:
– wnioski należy składać w języku angielskim i podawać w nich pełny budżet;
– wnioskodawcy muszą mieć ukończone 18 lat;
– wnioskodawcy mogą reprezentować sektor prywatny, publiczny lub obywatelski;
Fundusz Kultura Solidarności jest otwarty dla osób (m.in. artystów, aktywistów, freelancerów), kolektywów (w tym grup i sieci wolontariuszy) oraz wszelkich form prawnych organizacji (organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, przedsiębiorstwa prywatne, spółdzielnie) działających w takich sektorach: kreatywności, edukacji, opieki zdrowotnej i społecznej, ochrony środowiska, praw człowieka, przedsiębiorczości społecznej, rozwoju obszarów wiejskich itp.. Wnioskodawcy mogą mieć siedzibę w dowolnym miejscu na świecie, ale ich propozycja działania musi być spójna z misją Funduszu.
Dotacje dostępne są w trzech kwotach:
– mała: do 5000 euro;
– średnia: 5000-20 000 euro;
– duża: 20 000-40 000 euro.
Kryteria wyboru:
– związek z ogólnym tematem Funduszu i celami edycji specjalnej grantów;
– pilność, wykonalność i potencjał wdrożeniowy;
– wpływ na poruszany problem i społeczności w Ukrainie, a także w innych częściach Europy.
Pełny harmonogram proponowanych działań może wynosić do 12 miesięcy.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://culturalfoundation.eu/stories/culture-of-solidarity-fund-ukraine-edition/
Wnioski można składać online: https://europeanculturalfoundation.wufoo.com/forms/culture-of-solidarity-ukraine-edition/